Star Weekend: Kevin Spacey- K-PAX- A belső bolygó

Sziasztok! A Kevin Spacey Star Weekend zárásaként Iain Softley 2001-es sci-fi-jét hoztam nektek, a K-PAX-et.

Prot (Kevin Spacey) egy rejtélyes alak, aki a semmiből felbukkanva egy rablás környékére keveredik. Nem követett el ugyan semmit, de a rendőrség mégis előállítja, majd rájönnek, hogy valami nem stimmel a fickóval. Prot ugyanis állítása szerint nem emberi lény. Földönkívülinek vallja magát, aki a K-PAX nevű bolygóról érkezett a Földre. Ezen információk hallatán a hatóságiak bedrogozott tudatmódosult állapot miatt a pszichiátriára küldik. A pszichiátria főorvosa, dr. Mark Powell (Jeff Bridges) eleinte kételkedik Prot történeteit hallgatva, de idővel később lesz beletörődni, hogy amit mond az tudományilag megállja a helyét. És Mark-kal együtt bennünk is fölmerül a kérdés: Prot tényleg egy távoli bolygóról jött vagy csak egy zseni, szélhámos alak?

Azt hiszem a történetre sok panasz nem lehet. Kellően eredeti és képes arra, hogy felkeltse a figyelmet. Jól keveredik benne a dráma és a sci-fi, ami Iain Softley érdeme. Habár az alapötlet jó, olykor-olykor a forgatókönyv hibába esik, ugyanis véleményem szerint sok volt a szűk két órás játékidő. Voltak benne felesleges elemek, igaz nem olyan sok, de mégis könnyen szemet szúró lehet. De hál' Istennek ezek a dolgok az összképre csekély mértékű befolyást gyakorolnak. Ami leginkább a kezdetleges érdeklődés miatt tűnik fel. Merthogy a K-PAX egy okosan felépített, érdekes film.

Kevin Spacey mondhatni hozza a már megszokott formát, hiszen itt is nagyon elemében volt, parádézott a filmvásznon. Jeff Bridges jól elvan magában, jól játszik, de nem miatta lesz emlékezetes ez az alkotás. A mellékszereplők is jók, komolyabb kivetnivaló nincs a játékukban. A karakterek is nagyon változatosak, ugye elsősorban az elmegyógyintézetbéli páciensekre lehet ilyenkor gondolni. Prot karaktere rendkívül összetett, rengeteg tulajdonság aggatható rá.

A zenét is meg kell említeni, kellemes, a képbe illő dallamok váltogatják egymást. Ami nem véletlen, hiszen többek között Elton John is segédkezett a zeneszerzéssel. Képi világról igazából nem lehet túl sokat mondani. Csak egyszerű dolgokat, egyszerű helyzeteket kísérhetünk figyelemmel, persze egy-két kivétel akadt ilyen téren is.

A K-PAX egy jó film, de sosem fogok rá mérvadóként tekinteni, de etől függetlenül bátran szánjatok rá két órát, nem hiszem, hogy meg fogjátok bánni. Vannak hibái a filmnek, de összességében egy kellemes, szórakoztató film, amibe még kellő tálalásban mondanivalót is sikerült belerakni.

Végezetül pedig szeretnélek titeket megkérni arra, hogy fejtsétek ki véleményeteket a Star Weekend alatt bemutatott filmekről, magáról a Kevin Spacey Star Weekendről, a munkásságomról. Várom az észrevételeket! Ötletet is adjatok nyugodtan, kinek a filmjeiről olvasnátok egy másik Star Weekend folyamán. Remélem nem okoztam csalódást. Köszönöm a figyelmet. Sziasztok!

Címkék: star weekend 

Star Weekend: Kevin Spacey-Amerikai szépség

Mi az élet értelme? Lehet-e egyáltalán életnek nevezni ezt a monoton körforgást, amiben benne vagyunk?

Lester (Kevin Spacey) egy teljesen hétköznapi részese ennek a körforgásnak. Ugyanúgy viselkedik, mint mások, ugyanazokat a dolgokat csinálja, mint mások. Felesége, Carolyn (Anette Bening) lebecsüli és semmibe veszi férjét, Lester lánya pedig egyenesen gyűlöli a férfit. Persze mások előtt (és talán egymás előtt is) próbálják a harmonikus, kiegyensúlyozott család talmi látszatát kelteni. Lester azonban rájön, ha a sarkára áll, akkor egészen másképp alakulhatnak a dolgok.

A film rengeteg nagyon aktuális témát, problémát boncolgat. A szétesőben lévő család, akik nem tudják értelmes emberek módjára tisztázni gondjaikat, vagy akár a már ezerszer lerágott csont közhelyet, miszerint senki és semmi sem az, aminek látszik, valamint azt, hogy titkon mindenki jobb életre vágyik, de igazából senki sem tud (vagy legalábbis nem hajlandó) a változás érdekében tenni. Pedig az egész csak akarat kérdése. Valójában mindenki egy álarcot visel és csak kicsit be kell pillantanunk a dolgok mögé, ahhoz, hogy tisztán lássunk. És ha már az átlagos jelzőt említettem...ki dönti el, hogy mi az átlagos? Mi számít annak? Valójában minden ember különleges a maga módján, csak nem mindenki ismeri fel a lehetőségeket. Habár sokan ezt nem mutatják ki, legbelül mindenkinek kell egy kis törődés, egy kis szeretet, egy kis figyelem. Ennyi és még miegymás tanulságot, mondanivalót, üzenetet tartalmaz a film, amit 2 órányi játékidőbe pazarul bele tudott Sam Mendes rendező úr zsúfolni, amihez igen komoly hangvételű társadalomkritika is társul. Elképesztő teljesítmény.

A színészek frenetikusan alakítanak. Kevin Spacey azt hiszem ezen játékával került fel karrierje csúcspontjára. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a legjobb férfi főszereplőért járó aranyszobrocska 2000-ből. Anette Bening is szenzációs, ő azonban Oscart sajnos nem kapott. És a többiekre sem lehet panasz. A film lévén, hogy egy szatíra, ezért mindenféle embertípust, mindenféle karaktert megtalálunk a filmben, ezzel egy hihetetlenül valósághű tükörképet a társadalom elé állítva.

A zene is hatalmas dícséretet érdemel, ami főleg a film zárójelentében ér el kiemelkedő hatást. Amihez hozzájárul Conrad L. Hall már-már mesteri szinten végrehajtott operatőri munkássága is. Ezek mellett még számomra a szövegkönyv is egy kimagasló szempont. Elgondolkodtató monológok, olykor vicces és heves párbeszédek váltogatják egymást. A címre is kitérnék egy kicsit. Itt Amerika szó alatt nem a nagy, napfényes, szemfényvesztő Amerikára kell asszociálni. Sokkal inkább egy annyira szürke helyre, amely igazából a világ bármely pontja is lehetne. A szépség pedig nem feltétlenül egy konkrét dologra vagy személyre vonatkozó szó ebben az esetben. Itt egy idilli, egy más világról, egy jobb életről való ábrándot jelöl.

Az Amerikai szépség nincs tele vizuális effektekkel, nincsenek váratlan fordulatok, vagy akár ijesztő elemek, pusztán csak a valóságot tárja elénk. És ezért titulálható ez a film egy hamisítatlan mesterműnek. Tele mondanivalóval, érzelmekkel és gondolatokkal. Fantasztikus film!

Címkék: star weekend 

Star Weekend: Kevin Spacey-David Gale élete

Sziasztok! Elérkeztünk a Kevin Spacey Star Weekend második alanyához, a David Gale élete c. alkotáshoz! A film 2003-ban látott napvilágot és a híres zeneszerző Alan Parker fejéből pattant ki.

David Gale (Kevin Spacey) világéletében a halálbüntetés ellen küzdött. Az ő nézete szerint minden vétkes megérdemel még egy esélyt. Azonban a sors iróniájaként David ellen vádat emelnek egy kolléganője megerőszakolásáért és brutális meggyilkolásáért, így ő várhat a kivégzésre, ami napok múlva esedékes. Bitsey Bloom (Kate Winslet) elszánt riporter, akinek feladata, hogy interjút készítsen a siralomházban David-del az esetről, illetve annak előzményeiről. Viszont ahogy David történetéből kiderül, összeesküvés áldozata lett és ártatlanul várja a kivégzést. Bitsey minden követ megmozgat annak érdekében, hogy bebizonyítsa David Gale ártatlanságát.

A történet nálam abszolút telitalálat. Nem világrengető ugyan, de pont jó ahhoz, hogy egy komoly krimi elemekkel megspékelt drámát kapjunk. Ilyen alapsztorihoz természetesen a jó forgatkönyv is dukált. A feszültség is kiváló dózisban van adagolva, a végére pedig az izgatottság teljes lázában ég a néző. Ami egy két órás darab esetén igencsak dícsérendő szó, ugyanis végig képes a film fenntartani a figyelmet, az érdeklődést. Plusz még egy egész jó csavart is kapunk a film végére, amit én kicsit túlértékeltnek tartok, de nem rossznak. Jó kis fordulatról van szó, de edzettebb filmesek könnyen kitalálhatják.

A színészi játékok a film legkellemesebb színfoltjai. Kevin Spacey remekül ki tudta fejezni az érzelmeit, akár szavak nélkül is. Kate Winslet pedig amellett, hogy nagyon csinos remekül hozta a kétségbeesett riporter karakterét. Ugyan a mellékszereplőkre sem lehet különösen panasz, de valójában az imént említett két színész a húzóembere a filmnek.

A feszültségre és a hangulatra rátesz egy lapáttal a kiváló zene is, amelyekben természetesen Alan Parker oroszlánrészt vállalt.. A zenéknél inkább a mély, drámai szomorúságot kifejező melódiák dominálnak, amelyek nem mellesleg nagyon szépek. Nem tartom kizártnak, hogy valaki a zenés rész olvastán kétségbe esik, hogy belefűztek valami nyálas romantikus szálat a cselekménybe. De megynyugtatom az aggódókat: szó sincs semmi ilyesmiről. (Bocs ezért a kisebb spoilerért.) És habár nincs benne romantikus szál, így is képes nagyon meghatóvá és érzelmessé válni a film. Mindezt giccshatás és szájbarágás nélkül.

A David Gale élete egy remek film, amit nem tartok hibátlan remekműnek, de így is egy átlagon felüli szintet képes megütni. Külön kiemelendő pozitívum, hogy a film a társadalomkritkát sem volt hajlandó nélkülözni. Ezek azok összetevők, amik egy igazán elgondolkodtató, izgalmas és egy remek filmet tudtak varázsolni.

Címkék: star weekend 

Star Weekend: Kevin Spacey-Közönséges bűnözők (+ bemutatkozás)

Sziasztok! Power vagyok a Powermovies blog főszerkesztője és immáron a Perfect Insanity blog legújabb tagja! A filmes ízlésemet illetően nem vagyok válogatós, mindenféle műfajra vevő vagyok, de ez nem azt jelenti, hogy minden filmet imádok. A PI-s munkásságomat illetően tőlem írásos kritikákat és videókat várhattok. De lássuk is a Kevin Spacey Star Weekend első alanyát, Bryan Singer 1995-ös krimijét, a Közönséges bűnözőket.
 

A film középpontjában Verbal Kint (Kevin Spacey) áll. Igazi kisstílű bűnöző, egyben egy hajószerencsétlenség tűlélője. Négy bűntársa odaveszett, ezért a rendőrök csak Kintet tudják kihallgatni az előzményekről, amelyek a később kialakult hajós tragédiához vezettek, mely eseményért az öt bűnöző vonható felelősségre. A bűnözői csoport egy névtelen megbízást kapott, hogy tegyenek el láb alól egy ismeretlen, félelmetes alakot, Keyser Soze-t. Akkor még nem tudták, hogy ez a megbízás a halálos kimenetelű hajós katasztrófához vezet majd.
 

A történet kicsit komplikáltnak tűnhet, de a két idősíkon futó cselekményszál nem hagy az emberben kérdéseket. Mindenre megkapjuk a választ és nem találjuk szembe magunkat a logikai bakik széles armadájával. Hiszen a Közönséges bűnözők egy rendkívül okos és jól összerakott film, amihez egy zseniális csattanó is párosul a befejezésnél. És legyünk őszinték, ennél a filmnél bizony a forgatókönyv az egyik legkiemelkedőbb pozitívum. Ezt a kijelentést mi sem támasztja alá, mint a legjobb eredeti forgatókönyvért járó Oscar szobrocska.
 

A színészi alakítások ragyogóak. Itt mindenki, de tényleg mindenki remek színészi előadást tudhat magáénak. Az öt bűnözőhöz még a kiváló karakterkidolgozás is hozzátartozik, itt tényleg mindenkinek megvan a maga egyénisége. Elég csak annyit mondanom, hogy Kevin Spacey ezért az alakításáért 1996-ban Oscar-díjat is nyert, amivel maximálisan egyetértek. Elképesztő mimika, hibátlan arcjáték, komplex karakter.
 

A 2 Oscar mellé én szívem szerint harmadikként hozzácsaptam volna a legjobb vágásért járó díjat is. Az idősíkbeli ugrálások nagyon jól meg lettek oldva, végig követhetőnek fenntartva a cselekményt. Viszont a vágás a film végén üt hatalmasat, amikor a készítők a már említett csattanót tálalják, amihez a remek zene is passzol. Ez a hármas olyan jelenséget alkot együtt, ami a filmtörténelem egyik legnagyobb jelenete.
 

Számomra a Közönséges bűnözők egy ízig-vérig tökéletes film, amiben egyszerűen képtelen vagyok hibát találni. Zseniális csattanó, remek színészek, profin kidolgozott karakterek, idézhető monológok tucatjai. Ezek azok az összetevők, amik a Közönséges bűnözők című alkotást ilyen fantasztikussá, feledhetetlenné teszi.
 

Címkék: star weekend 

Update videó By Frog

 A részletek a videóban..

 


 

 


 



ComingSoon (szept 30. - okt. 7.) by danialves

Ebben a rovatban tervezem összefoglalni a következő hetek várható (amerikai) megjelenéseit, ezek közül kiemelve a megtekintésre érdemes alkotásokat.

szept. 30.

50/50

A film egy rákbetegséggel diagnosztizált ember történetét próbálja meg feldolgozni humoros formában. A külföldi szakma által találóan megnevezett dramedy (a dráma és vígjáték keveréke) műfaj eléggé sikamlós talaján próbálkozik majd, ugyanis a legtöbb ilyen alkotás elbukik azzal, hogy a humor és a dráma egymás rovására megy. (Itt nem feltétlenül csak a hangsúlyosságra, de minőségre is érdemes gondolni: pl. Adam Sandler néhány filmjének szánalmasan erőltetett tanulsága). Szóval a lehetőség mindenképpen megvan ahhoz, hogy jó film legyen belőle.

Dream House

Egy család új házba költözik, ahol gyilkosság történt és szellemek járnak mindenhol. Ez elég ismerős idáig, és úgy néz ki a Más világ (The Others) c. filmből is loptak egy-két dolgot, de reméljük ennek ellenére fog 92 percnyi borzongást okozni nekünk a film.

okt. 7.

Real Steel

Ha még nem jön ki a könyökünkön a Transformers és a Rocky, akkor most megkaphatjuk a kettő keverékét egyben. Na jó, a történet talán nem ilyen egyszerű, de a trailer-ben már rengeteget össze tudtam számolni a szokásos klisék közül: a lecsúszott, megtört harcos/sportoló, aki az új lehetőség hatására visszatér, a gyenge, semmire se jó robot, aki végül legyőz mindenkit, és arra is nagyobb összeget mernék tenni, hogy a kissrác is végül megtalálja a családját Hugh Jackman és Evangeline Lilly személyében. Ami pozitívum, hogy idén már másodszor nézhetjük az óriásrobotok elképesztően látványos harcát, valamint az, hogy a próbavetítések alapján arról pletykálnak, hogy talán mégsem lesz ez olyan rossz film

 

The Ides of March

Politikai dráma George Clooney-val és Ryan Gosling-gal. Kell ezen kívül mondanom még valamit?

Talán azt, hogy a Velencei Filmfesztivál nézői a történetet kifogásolták, ami ebben a műfajban elengedhetetlen része egy jó filmnek, mindenesetre könnyen lehet, hogy a színészek játéka elviszi a hátán a filmet. (Ahogy youtube-on találóan megfogalmazták: "This whole movie could just be about all of these actors sitting around taking a shit and I'd still go see it. This is one HELL of a cast.")

Címkék: comingsoon 

Thor kritika és bemutatkozás by danialves

 Sziasztok!

Danialves vagyok, a Perfect Insanity legújabb tagja, úgyhogy mostantól kezdve az én tollamból is várhatjátok majd a kritikákat. Ami a filmes ízlésemet illeti, a modern, izgalmas és szórakoztató, de ugyanakkor elgondolkodtató és komoly alkotásokat kedvelem, ennek megfelelően kedvenc filmjeim közé tartozik a Memento, a Tégla, a Pillangó hatás, az Ütközések és még számos másik, de ezekről a későbbiek során egyébként is terveztem bővebben írni. Ezen felül még nagy sorozatfüggő vagyok, úgyhogy számíthattok majd sorozatkritikákra is tőlem. Nem vesztegetem tovább a sort, jöjjön első kritikám, amellyel legfrissebb filmélményem, a Thor-t vesézem ki:
 
Lassan hozzászokhatunk már, hogy nincsen év szuperhősös képregényfilm nélkül, a Marvel idén az Amerika kapitányt beelőzve a viking istent, Thor-t küldte el nekünk. A pozitív kritikák bizakodásra adtak okot, bár ezen filmek kapcsán gyakran kell szembesülnünk azzal a ténnyel, hogy Nolan Batman-rebootján kívül nem igazán találunk kiemelkedő alkotást.
 
A történet egy rövid, de annál nagyobb http://noob.hu/2011/08/28/Thor-movie-Poster.jpgköltségvetésű bevezetéssel kezdődik, amelyben megtudjuk, hogy a viking mitológia szereplői tulajdonképpen földönkívüliek, akik Norvégiában gyilkolták a jégóriásokat, akiket végül le is győztek, Odinnak, Thor apjának köszönhetően. Ezt követően a film az első kb. 40 percben prezentál egy fantasy-jellegű történetet, ahol el is lövik az összes puskaport és a CGI-re szánt dollármilliók jó részét. (Ettől függetlenül főleg Asgard kidolgozása nekem eléggé elnagyoltnak tűnik.) Azonban Thor-t engedetlenségének köszönhetően bolygónkra számúzik, ahol villámgyorsan megkapjuk a szokott szuperhősös-kliséket: az arrogáns királyfiből világmegmentő hős lesz, beleszeret az első nőbe akit meglát, és még némi forgatókönyvírói erőlködés árán azt is elérték, hogy a szuperképességét is elveszítse erre az időszakra, természetesen azért, hogy a film végén szokásos bossfight-ra teljes fényében tündökölve térjen vissza. (Ez egyébként nem lett olyan nagy durranás, mint illett volna lennie.)
 
http://s4.postimage.org/epojhu5kc/thor_movie_2011_normal.jpgA főszereplő személyiségfejlődése elég hirtelen jellegűre sikerült ennek során, ráadásul a forgatókönyvnek köszönhetően mellette a film maradék színészgárdája (köztük a remek Natalie Portman) gyakorlatilag mellékszereplő státuszba kerül, esélyt sem adva nekik a komolyabb alakításra (talán egyedül Tom Hiddleston Loki-jának sikerül ezt megtörnie)
 
Valószínűleg enyhe hiányérzetünk is marad, hogy az elején elindult fantasy-t csak elrontották a szuperhős-sablonokkal. E mellett a szereplőkön kívül részleteket is kidolgozatlannak érzem, például minimális erőfeszítést fordítottak arra, hogy Asgard mint világ, és ne csak mint királyi palota jelenjen meg, egyszerűen minden helyszín díszletszerűnek hat, ami könnyen lehet, hogy a Shakespeare-hez szokott Branagh hibája. A zene nem hagyott bennem mély nyomot, ami szerintem elég frappánsan minősíti.
 
Azt kell, hogy mondjam, a Thor nem tudott kitörni a képregényfilmek sablonjából, bár jó lett, de még mindig csak középszerű és súlytalan. Iparosmunka, amibe nem fognak a kritikusok belekötni, de nem is fogják az égig magasztalni.
 
(u.i.: aki az Avengersből cliffhangert szeretne látni, az várja ki a stáblista végét)
Címkék: írásos elemzések