Éjfélkor Párizsban (Midnight in Paris) by danialves

 Biztosan mindenki álmodozott már arról, hogy milyen izgalmas és érdekes lenne valamelyik történelmi korban élni, de mindenesetre semmiképpen sem ott, ahova született. Kipróbálhatna rengeteg olyan dolgot, ami ma már nem létezik, találkozhatna egy csomó érdekes történelmi személyiséggel. Woody Allen 4 Oscarra jelölt filmje ezt a témát dolgozza fel egy rövid és könnyed filmben.

 Gil Pender (Owen Wilson) egy kispályás hollywoodi forgatókönyvíró, aki egy komoly regény megalkotásával szeretne kitörni ebből a szerepből, de alkotói válságba került.  Az első mondatokból megtudhatjuk, hogy Gil teljesen odavan Párizsért, és mindent megtenne azért, hogy az 1920-as években láthassa a francia fővárost. Csak ez a gondolat jár a fejében, amíg menyasszonyával (Rachel McAdams) és annak idegesítő barátaival, illetve szüleivel járja a város nagyobb nevezetességeit. Azonban egyik esti sétáján eltéved, és azt veszi észre, hogy egy közel százéves Peugeot áll meg előtte, melynek utasai kedélyes maguk közé invitálják. Még nagyobb lesz a meglepetése, amikor álmai színhelyére, a 20-as évekbe jut és összefut többek között Picasso-val, Heminway-jel és Cole Porter-rel.

A történet nem emelkedik túl egy karácsonykor vetített 15 éves popcornmozi színvonalán, és bár lehet szatíraként tekinteni a filmre (és biztos vagyok benne, hogy a hipsterek és sznobok nagy részre elsőként ugrik erre az opcióra), egyszerűen nem humoros annyira, hogy Allen el tudja hitetni, ezt nem komolyan gondolta. Bár Woody Allen van akkor név, hogy többet nézzek ki belőle, a kiszámítható fordulatok, az egész időutazós téma tipikusan kisszerű megvalósítása, a karakterek mind arra mutatnak, hogy inkább pont egy olyan típusú alkotást hozott létre, mint amilyet parodizálni szeretett volna. A szatíra vonulathoz hozzátartozik, hogy rengeteg rejtett poén van a műben, amit valószínűleg értenénk is, ha olyan jól ismernénk a századforduló francia művészetét, mint a rendező, de így inkább csak nézünk ki a fejünkből értetlenül. A párbeszédek viszont remekbe szabottak, gyakorlatilag csak dialógusokkal a film le tudott kötni a játékidő teljes hozza alatt, ezért hatalmas piros pont jár. A rendezés és az operatőri munka is teljesen rendben van, a filmzene viszont kimerül 2 témában, amelyeket hatodszorra már unalmas végighallgatni. (Ezzel ellentétben a beillesztett Cole Porter dal nagyon jól el van találva)

A főbb szereplők egytől egyig irreálisan gyökerek, amin az se javít túlságosan, hogy nagy részük szándékosan lett ilyenre írva. Azonban ezek a karakterek remek alakításokat hoznak magukkal, a mellékszereplők külön kiemelhetőek. Majdnem 100 évvel ezelőtt élt embereket nehéz eljátszani, de mindenki jól megoldja, Adrien Brody cameo-ja Salvador Dali-ként pedig egyszerűen zseniális.

Az Éjfélkor Párizsban ha szatíra akart lenni, sajnos nem sikerült túl jóra, romantikus popcornmoziként viszont párbeszédek és színészi játékok átlag felettivé emelik és mindenképpen kellemes szórakozást nyújt, de számomra egy kicsit túlértékelt ahhoz képest, amit ez jelent.

Címkék: írásos elemzések 

Élménybeszámoló: Hatalom árnyékában by Gaben

 Bocs a rossz hangminőségért és az unott és néhol elég lassú hangomért.

Címkék: élménybeszámoló 

Közös filmnézés: Barney nagy kalandja (befejező rész)

Ezennel hivatalosan is véget értek szenvedéseink! Ha a többiek is benne vannak, csinálunk majd egy rövid értékelő videót a filmről. Jó szórakozást, és köszönjük azoknak, akik velünk tartottak ezen borzadály alatt!

Címkék: közös filmnézés v4 

Frog - A Tetovált lány (2011)

http://www.entertainmentwallpaper.com/images/desktops/movie/the-girl-with-the-dragon-tattoo-2011-03.jpg

(Grazi Need For Speed: The Run játékkritikáját egy poszttal lejjebb találjátok)

A filmes világ (mint már korábban a Conannél leírtam) hemzseg az ötlettelen remakektől, és folytatásoktól. Azonban a tavalyi évben Hollywood gondolt egyet, és teljes egyezéssel vászonra varázsolta a Tetovált lányt, amely az azonos című, 2009-es regényadaptáció újrázása. Lássuk hogy sikerült.

Mikael Blomkvist (Daniel Craig) lejáratott újságíró, vagyonát és karrierjét is porig rombolta egy iparmágnás után való kutatása. Egyik nap egy váratlan telefonhívást kap, amelyben a Vanger "klán" által uralt szigetre hívják. Itt rejtélyes megbízatást kap: fel kell kutatnia a 40 éve eltűnt Harriett Vanger (Moa Garpendal) titokzatos esetét. Az ügyben segítségére lesz a szociopata Lisbeth Salander (Rooney Mara) , aki korunk egyik legrafináltabb női "nyomozója".

Az elején le kell szögeznem valamit: Nem láttam a 2009-es eredetit, sőt, a regényt sem olvastam. De hogy megmondjam az őszintét, egyik sem nagyon érdekel ezen film megnézése után. Talán félreérthető, de ez azért van, mert ez egy majdhogynem tökéletes alkotás.

http://notjustpopcorn.hu/media/2012/01/the-girl-with-the-dragon-tattoo-02.jpg

A filmet David Fincher rendezte, neki már voltak hathatós referenciái a krimi, és thriller műfajban is. Azt kell hogy mondjam, én maradéktalanul elégedett voltam a munkájával. Letisztult , és kimért rendezés kísér végig minket a filmben.

A forgatókönyv is tökéletes; hihetetlen, hogy egy ilyen lassú szkript is mennyire meg tudott fogni. De sikerült neki, hiszen nagyon jól adagolja végig az információt, a lezárásig nem lehetünk biztosak abban, ki az üldözött, és az üldöző. Brávó.

Ezekhez a pontokhoz társul a nagyszerű színészi játék. Daniel Craig nekem elképesztő ellenszenvet vívott ki magának, eddig.. Hiszen itt annyira elkapja a fonalat, hogy hihetetlen. Megmerem kockáztatni, hogy ez élete alakítása. Azonban Craig játékát elhalványítja valaki, mégpedig Rooney Mara. Komolyan mondom, elképesztő amit a vásznon művelt. Nagyszerűen adja vissza a beszámíthatatlan, mégis kínosan vonzó címszereplőt. Oscar jelölést is kapott, azonban sajnos tuti nem fogja bezsebelni, pedig abszolúte megérdemelné.

http://img.sceper.eu/images/FS0D.png

A hangulat is helyén van, ezt Fincherék már az 5. perc környékén megalapozzák a hihetetlenül groteszk, mégis székbe szögező intróval. Aztán ez csak fokozódik, nagyszerű atmoszféra uralkodik a játékidő alatt, amit amúgy nagyon eltaláltak, a maga 150 percével.A hangulathoz társul az amúgy elég merész agresszió is, amely sokszor robbanásszerűen éri a nézőt.A film ezek mellett egy erősen társadalomkritikus beütést is tartalmaz, hiszen rávilágít a nők néholi kiszolgáltatottságára, és a rasszizmus is részben helyet kap. (Bár előbbit korábbi írónk Meeko, aki az "érintett" rétegbe tartozik, és velem nézte a filmet, nem érezte)

Összességében elmondhatom, hogy egy hihetetlen jó, letisztult, és érzékletes eleganciával rendelkező krimi-thrillert láttam, erős társadalomkritikai motívumokkal. Így a végére hagy jegyezzek meg egy kis dolgot: szerintem az a film tudhat valamit, ami 8 nappal a premier után 1-2 üres helyet kivéve, itt Nyíregyházán is megtölti a mozitermet.



 

Címkék: írásos elemzések 

Grazor Bourne bemutatja : NFS - The Run

Címkék: 3. évad 

Könyv kontra Film #1: Ben Mezrich - 21 by Gaben

http://filmadatbazis.hu/images/hatterkep/preview_708.jpgSziasztok, ma egy újabb rovattal bővül a Perfect Insanity blog, ugyanis most bele fogok kezdeni egy, ami a címből is látszik "Könyv kontra Film" rovatba, melyben regényekkel és azok megfilmesített verzióiról fogok írni, és megpróbálom eldönteni melyik a jobb. Kezdődjék is az első rész:

 

Ben Mezrich - 21

 

Címkék: könyv vs film 

Perfect Insanity Tagfelvétel



Call of Duty - Modern Warfare 3 Végigjátszás 5. rész

Címkék: végigjátszások