Ismeretlen férfi (Unknown) by danialves

Dr. Martin Harris (Liam Neeson) egy biotechnológiai konferenciára érkezik Berlinbe feleségével (January Jones) együtt. Azonban rögtön az első nap folyamán balesetet szenved és 4 napig kómában fekszik. Amikor felébred, azzal kell, hogy szembesüljön, hogy személyazonosságát ellopták, és még a saját felesége sem ismeri meg. Ezért kétségbeesett küzdelembe kezd, hogy bebizonyítsa, egy csaló lépett a helyébe, de semmilyen bizonyítékot nem tud felmutatni. Végül a balesetben érintett bevándorló taxisofőr (Diane Kruger) és egy egykor Stasi-kém (Bruno Ganz) lesz segítségére.

A történettel a legnagyobb baj az, hogy csak azt nem lopták el a Bourne-trilógiából, amit már tényleg nagy pofátlanság lett volna. Tekintve, hogy ráadásul még egy könyv adaptációjáról is van szó, a forgatókönyvírók kreativitása valahol egy kő és amőba hasonló képessége között helyezkedik el. Az európai helyszín, az emlékek hiánya, Diane Kruger karaktere mind-mind Jason Bourne kalandjaira hajaznak, hogy a végkifejlet egyes elemeiről ne is beszéljünk. Persze elég sok filmes él azzal az eszközzel, hogy ha már a történet nem jó, akkor igyekszik látványügyileg érdekessé tenni a végterméket (ld. még Transformers-trilógia). Ez azonban itt nem igaz, a szkript túl sok időt tölt azzal, hogy a főszereplő különböző helyszíneken és embereknek megpróbálja bebizonyítani, hogy ő tényleg Martin Harris, mielőtt a tényleges pörgés beindulna. Viszont azon felül, hogy kevés van belőlük, az akciójelenetekre nem lehet panasz, csakúgy, mint magára a rendezésre, a zenére és a színészi játékra. Persze korszakalkotó alakításokat nem lehet várni, de a műfaj szempontjából elegendőt nyújtott mindenki. (Bruno Ganz-nak volt egy kis jutalomjátéka).

Több szót nincs is értelme vesztegetni az Ismeretlen férfi-re, egy szépen kivitelezett iparosmunka, nulla eredetiséggel. Ha kihagyjuk, nem maradtunk le semmiről, de ha megnézzük, akkor sem fogunk nagyot csalódni.

Címkék: írásos elemzések 

Bruse&Frog - Néhány Kubrick-film: Mechanikus Narancs

Bruse-szal gondoltunk egy nagyot, és csináltunk egy hosszúra nyúló élménybeszámolót, 3 Kubrick filmről. Úgy döntöttem, az adás hosszúságára tekintve, hogy filmenként feldarabolom a videót, így több részben kerül fel. Íme az első alany, az 1971-es Mechanikus Narancs.

Címkék: élménybeszámoló 

Majmok Bolygója - Lázadás by Gaben

A kritikából eredetileg videót csináltam volna, de a Power Directornak más tervei voltak, ezért kénytelen vagyok prezentálni első írásos kritikámat a blogon:

http://deskofbrian.com/wp-content/uploads/rise-of-the-planet-of-the-apes-banner-poster.jpg

Majmok Bolygója - Lázadás vélemény: 

A 6 részt és egy rebootot megélt Majmok bolygója univerzumban volt egy dolog, amit sose értettem. Nevezetesen, hogy a közeljövőben adottak ezek a génkezelt, felokosított maroknyi létszámú emberszabásúak, akik leigázzák a kézifegyverek egész armadájával és nem kevés tömegpusztító fegyverrel megáldott embereket. Aki bármiféle hasonló megmagyarázásra vár, mint én, annak csalódnia kell ugyanis a történet csak San Franciscora vonatkozik.

Apropó történet. Will Rodman egy kémikus, aki apja Archeimer kórjától motiváltan meg akarja találni az agyi sejtek regenerálódását biztosító elixírt. De első kísérletével elég nagy galibát okozva megszán egy kis majmot, akit hazavisz és, mint otthoni projektként neveli. Persze kiderül, hogy ez a majom okosabb az átlagembereknél és remélem nem spoilerezek, mert ezt már az első pillanattól tudja mindenki, de ő lesz a majomlázadás vezére.

Nem tudom, lehet csak nekem tűnt fel, de az eleje bitangul Pókember hangulatot áraszt. A képi megjelenés, a lakhelyül szolgáló ház, a kertváros, a kutatólabor, a génkezelt állatok és még James Franco is klappol. Komolyan már azt vártam mikor bukkan elő Tobey Maguire azzal az idióta vigyorával.

Amúgy alakítások terén nem rossz a film. Franco hozza a kötelezőt, Tom Felton is elemében volt a Harry Potter sagában már jól begyakorolt szemét kis görcs karakterben, Freida Pinto meg olyan súlytalan, hogy az hihetetlen.

Lehet SPOILERes:jelöld ki, hogy elolvasd A másik dolog, hogy tele van a film eszméletlenül nagy banális hülyeségekkel. Hogy van az, hogy felokosított majmok fél karral kitépnek egy kresztáblát a földből és elhajítják 50 méterre, meg képesek mindenféle nekifutás nélkül 20 métert ugrani és még akkor se lesz semmi bajuk, ha átfutnak az üvegablakon. Emlékeztetnék mindenkit, hogy ezen majmoknak csak az agya volt kezelve. Meg be ne adja már a film, hogy a majmok egy palacknyi okosító gázt beszívnak és már másnapra már megkapjuk az evolúció következő lépcsőjét, meg a szerencsétlen arc, véletlenül egyszer belelélegez a gázba, majd két hét múlva már holtan találják. No meg gondolom a majmok biztos osztódással szaporodnak, mert az állatmenhelyről kiszabaduló kb 30 majomból, hogy lesz utcákat elárasztó több száz fős horda.VÉGE

Mindezek ellenére a film mégis tetszett. Ki kell emelni a nagyszerű CGI majmokat, amik remekül néztek ki és iszonyat hatásos gesztusaik voltak. Mondjuk, ha rájuk zoomoltak már szembántóan rondák voltak, de ezt csak ritkán lehetett észlelni. De amiben ez a film igazán erős, az az érzelmek megjelenítése, mind majmok mind emberek részéről. A főmufti majom, azaz Cézár átállása is ésszerűen van megcsinálva. Nem úgy, mint mondjuk az új Star Wars trillógiánál.

http://www.filmofilia.com/wp-content/uploads/2011/06/Rise_of_the_Planet_of_the_Apes-181.jpg

Másik nagy pozitívum, hogy a majmok részéről nem erőltetik a beszédet. Egyedül Cézár szólal meg, de ez 5 szóban ki is merül és nem használják túl sokszor. Érdekes, itt tudtak mértéket tartani.

Mindent egybevetve, habár a film nem igazán pörgős, össz-vissz egy akció jelenete van, végig leköti az embert és elsiklik a nézése közben a már említett hibák felett. Tehát én mindenképpen ajánlom ezt a most DVD-n megjelenő művet(még ha nem is tűnt úgy).