Fegyvernepper (Lord of War) by danialves
A Lopott idő kapcsán ismét szóba került Andrew Niccol neve, ennek kapcsán (illetve barátaim unszolására) néhány napja én is leültem megnézni a Fegyvernepper c. filmet. A filmről tudni kell, hogy bár egy kitalált személy, Jurij Orlov (Nicolas Cage) életét mutatja be, nagyon is valós eseményeken alapul.
A történetet (egy zseniális nyitómondat és egy hasonlóan eredeti főcím után) maga Jurij meséli el. Ukrán bevándorlóként nem igazán érte utol őt az amerikai álom, így New York egyik külvárosi részén tengeti céltalan életét a családi étkezdébe besegítve. Azonban egy fegyveres leszámolás végignézve bekövetkezik a megvilágosodás, nevezetesen, hogy fegyverkereskedő lesz. Ebben testvére, Vitalij (Jared Leto) is segítségére lesz, de végül kialakuló drogproblémái miatt Jurij megszabadul tőle. A rövid felütést követően a film többé kevésbé epizodikusan meséli el a következő 20 évet, bemutatva hogyan vált a főszereplő kisstílű helyi nepperből a világ egyik legnagyobb fegyverszállítójává, a világ különböző konfliktusain keresztül. Egyben ezek a történetek szerkesztésüknek köszönhetően remek lehetőséget adnak arra, hogy bevezessenek a fegyverkereskedés különböző fortélyaiba. Jurijon kívül két szereplő köti össze a történetet, Ava Fontaine (Bridget Moynahan), a modell, akibe Jurij a plakátokat látva szeret bele, valamint Jack Valentine, az Interpol ügynöke, aki rendre igyekszik megakadályozni a főszereplőt munkája elvégzésben.
Maga a történetmesélés meglehetősen szarkasztikus és cinikus, gyakorlatilag a téma ellenére inkább humoros a film, mint megrázkódtató. Tehát senki ne számítson egy nyomasztó alkotásra a háborúk szenvedéseiről, de ugyanakkor egy izgalmas thrillerre sem, ami odaszögez két órára a képernyő elé, az az érdekes téma és az egyedi stílus lesz és az, hogy a megdöbbentő képek ellenére nagyon is valós. A Fegyvernepper igazi súlya abban rejlik ugyanis, hogy ráébreszt, mi is pont annyira könnyelműen vesszük az egész ügyet, mint maga Jurij is teszi.
A filmet már csak azért is érdemes megnézni, mert azon kevés jó alkotások közé tartozik, amelyek Nicolas Cage főszereplésével készültek, ráadásul itt még a színész is elfogadható alakítást nyújt. Viszont az igazán remek karakterek és szereplők a különböző kultúrkörökből előrángatott diktátorok, tábornokok és fegyverkereskedők, akik mindannyian színesítik és felejthetetlenné teszik a Fegyverneppert. Ehhez társulnak Andrew Niccol dialógusai, amelyek szinte egytől-egyig emlékezetes idézetekké alakultak számomra a stáblista megjelenése után. A zenéről sok mindent nem lehet mondani, az a kategória, amely remek aláfestést ad a film során, de később nem érzi szükségét az ember, hogy beszerezze a soundtrack-et.
A film talán egyetlen hibájának mondanám, hogy egy-két jelenetnek egészen low-budget jellege van, illetve számomra nem lett elmagyarázva igazán, pontosan minek is köszönhette Jurij azt, hogy a világ egyik legnagyobb fegyverkereskedőjévé vált és az is tudott maradni.
Ennek ellenére azt mondanám, hogy a Fegyvernepper egy egészen különleges és remek alkotás, és annak ellenére, hogy Anrew Niccol a konvencionális filmkészítés szabályait alapvetően nem vette figyelembe és inkább tűnik egy paródiának, mint drámának, egy komoly és gondolatébresztő alkotásról van szó.
Címkék: írásos elemzésekA bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
MrRaizy 2011.11.03. 18:31:28
Amúgy a filmet azért érdemes megnézni mert amilyen főcím van . . . . háááát ja na az ZSENIÁLIS ( és nem csak azért mert eredeti )
Ja és tőled amúgy nem lehet várni videós bejegyzést ??
Gaben No.1 2011.11.03. 18:59:44
danialves · http://smokingbarrels.blog.hu 2011.11.04. 10:36:05
Videós bejegyzést nem terveztem csinálni, nem igazán értek a videókészítéshez, vágáshoz stb. és nincs is időm rá