Théo: Tekken

Előre leszögezném, aki nem játszott a játékkal, annak a film megnézésre kevésbé ajánlott. Persze, ki lehet próbálni, de úgy egy kicsit átláthatóbb a dolog. Nemrég nézegettem az online filmnézős oldalak listáit és megláttam ezt a címet: Tekken. Ha visszagondolok a „Dragon Ball: Evolúció” című förmedvényre, akkor máris megjelenik előttem egy ócska átirat, ami maximum a dülöngélő szék alá támasztéknak. Azonban nem gondoltam erre, hanem rákattintottam a film linkjére, és ahogy anno Ali G mondta…”bujaka-bujaka”…(ez nem tudom mi jelent, de hangulatfestésnek csodálatos).

Egy kis visszatekintés, még az elején. Anno, egy másik verekedős játékból, a Dead or Alive-ból készült már film. Aki ismeri kicsit a Manga világot (mind a két játék japán alapokon nyugszik), az tudja, hogy a női nem villantóssága (pucsítás és cici hegyek) alap tulajdonságok. Ez a DoA filmben meg is volt. Csomó dekoratív női szereplő, de a harcok és a színészi munka eléggé nyögve- nyelős volt. Ezért is tartottam egy kicsit a Tekkentől, mondván, ez is japán ficsőrökkel teli lehet. Nos, nem, ez nem ilyen. Bár a különleges kinézet megvan itt is (hiszen a játék figuráit másolták), ez mégsem olyan „túl giccses”, mint a DoA volt. Ennek van egyfajta sötét atmoszférája ami ad némi sújt az eseményeknek. A történet szerint a világunk már nem országok, hanem cégek irányítása alatt van. Az észak-amerikai rész a Tekken cégé, amit Heyhachi Mishima vezet. Jobb keze, a fia Kazuya (ismerős nevek, igaz?), akik a minden évben megrendezett viadal, a Vasököl torna szervezői egyben. Az ország amit vesznek, egyfajta modern diktatúra alatt él, és cseppet sem virágzik. A város közeli gettóban él főhősünk, Jin, édesanyjával. A fiú az ellenállás futáraként dolgozik és éli világát, mígnem a torna közeledtével a katonai erők benyomulnak a gettóba. Miért vonulnak be? A válasz egyszerű, az elnyomottak most akarnak lázadni, amíg a főnökök a tornára figyelnek. Persze, ez nem jön be, és lefülelik őket, majd Jin után indul hajtóvadászat, aminek áldozata a saját anyja lesz. Ez kb. az első 20 perc eseménye, szóval aki nem járatos a Tekken világában könnyen elveszítheti a fonalat. Szóval, Jinben forr a bosszú és benevez a viadalra, hogy ott vegyen elégtételt a Mishimákon, akikről kiderül, hogy…

Elnézést a meredek vágásért, de nem hiába 5 részes a játéksorozat, így előre meg minek lőjem le a poénokat? Dwight H. Little érdekes filmet hozott össze, ám hibákat is követett el. Miért? Nos, kihagyott (véleményem szerint) fontosabb harcosokat, mint Hwoarang, és belerakott olyan versenyzőket, akik abszolút nem fontosak (pl. Dragunov). Az akcióval nem volt probléma, bár a lövöldözős jelenetek et nem erőltettem volna ennyire. A fegyverek torkolattüze látványtalan, és igazából, úgy néznek ki, mint a gumipuskák. Ezeket a bakizásokat leszámítva az akciójelenetek „öklözős” részeivel nincsen semmi probléma. Szépen koreografált bunyók és látványos csontzúzások. A történet egy részét, a bajnokságot viszont nem teljesen értettem, illetve annak lefolytatását (pl. Jin miért jut rögtön a döntőbe, amíg Bryan középdöntőzött…). Persze, ezek nem rontanak a tesztoszteronbombán, de aki gondolkodik egy kicsit a film közben, annak tüskék lehetnek a körme alatt a hibáktól.

A látványvilágra is kacsintsunk át. A kamerakezelés nagyon jó, hűen adja át az adrenalintól átitatott film energiáit. Retináink örvendezve észlelik majd a csinos női szereplőket, illetve a hölgyek számára izgalmas lehet a férfi fő- és mellékszereplők kidolgozott alakjai is. Megjegyezném, hogy a Christie Monteirot alakító Kelly Overton nem egy kellemes percet fog okozni nekünk. Persze, nem lenne igazi, ha ezt a fajta „emberi külcsínt” sem túlozták volna el.
Vegyük például azt a tök felesleges és langyos szex jelenetet Kazuya és a két Williams lány között. Komolyan, Kovi bácsi első filmje agyon zúzta volna ezt. Megértem, a Tekken nem erről szól, de, ha már csinálunk valamit, csináljuk rendesen. Persze, itt nem a színészi munka volt a gond, hanem a rendezés bukkanói. Nos, színészek. A főszereplő John Foo korrektül előadja Jin szerepét, illetve a többiek is jó munkát végeztek, talán a túúúl Wesley Snipe-ra hajazó Darrin Dewitt Henson nyújtott kevesebbet a kelleténél.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Egy rövid kitérés még a hangjátékra, és zárom is mondókámat. Brutális! Ehhez bezzeg volt érzékük a készítőknek. A film rögtön egy üldözéssel kezdődik, ahol Jint akarják elkapni az ellenállást ellenzők, és ez alatt egy Sick Puppies nóta dübörög. Nyami!

Szóval, a Tekken nem tökéletes, de van benne potenciál. Nekem a tipikus popcornmozi fanatikusnak ideális, de egy fanatikus Tekken rajonó lehet, hogy beleköt itt-ott. A művészfilmek kedvelői meg, meg sem közelítik majd. Én viszont ajánlom, legalább egy nézésre! 
Címkék: írásos elemzések 

A bejegyzés trackback címe:

https://perfectinsanity.blog.hu/api/trackback/id/3185584

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

MrRaizy 2011.08.28. 17:32:15

Szerintem ezen a Tekken fannok csak röhögnek , hogy milyen szar ez a film ..

FroG · http://smokingbarrels.blog.hu/ 2011.08.29. 09:57:49

Nagyon jó írás Théo, az eddigi legjobb tőled ;).
A film egyébként nekem egyáltalán nem keltette fel az érdeklődésem..

Death/Mortis 2011.08.30. 04:17:20

@rAAAiz: A tapasztalataim és ismerőseimből kiindulva igazad van.

Nem érdekelt, de muszáj voltam megnézni fenn-forgató tényezők miatt. Minőségről nem nyilatkozom, mert az nem tűrne nyomdafestéket( mondjuk én a játéksorozatot sem csípem túlzottan), de végülis arra a véleményre jutottam, hogy alvás alatt, zörgésnek kiváló. :D